1 czerwca 2020 r. doszło do groźnego pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Rudka.

O godz. 16:27 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG PSP w Szczytnie oraz jednostki OSP z powiatu szczycieńskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, iż ma miejsce pożar jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów, ogniem objęta była część dachu, elewacja, część pomieszczeń na poddaszu budynku oraz drewniany garaż, dobudowany do niego. W trakcie rozpoznania ustalono także, iż w chwili wybuchu pożaru w budynku przebywały dwie osoby, które ewakuowały się z niego przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Poszkodowanymi byli mężczyzna w wieku 47 lat, u którego stwierdzono oparzenia I i II stopnia obu kończyn górnych, lewej kończyny dolnej oraz twarzy, podejrzewano też, iż poszkodowany może posiadać poparzone drogi oddechowe. Drugim poszkodowanym był 13-sto letni chłopiec, który nie posiadał widocznych obrażeń. W pierwszej fazie, działania skupiły się na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie. Po zastosowaniu przez ratowników tlenoterapii oraz wykonaniu opatrunków hydrożelowych na oparzenia, poszkodowany przekazany został Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W międzyczasie trwała walka z pożarem. Działania prowadzone były zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Po przeszukaniu wszystkich pomieszczeń, nie odnaleziono w nich poszkodowanych. Jednak ratownicy napotkali na dwie 6 kg butle z gazem propan butan oraz trzy 33kg butle z propanem technicznym, które wynieśli z budynku i zabezpieczyli. Do prowadzenia działań potrzebne były znaczne ilości wody, dlatego też wykorzystany został pobliski staw, który stanowił bufor wodny. Po ponad półtoragodzinnej walce pożar został zlokalizowany. Jednakże żywioł spowodował znaczne straty, które oszacowano na ok. 350 tyś. zł.

W działaniach udział brało 8 zastępów, 4 PSP i 4 OSP. Łącznie 25 ratowników.

Opracował: kpt. Paweł Kozłowski.

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Szczytnie.